Doprajte si objatie prírodou!

Žijeme rýchly život. Nielen mestskí ľudia, ale aj tí, ktorí bývajú na vidieku. Kvôli rovnováhe a zachovaniu duševného zdravia je preto dôležité občas spomaliť a dopriať si zmenu. Nechať iných, nech sa o nás postarajú. Dožičiť si chvíľku pauzy a zážitok. Ideálne v prírode.

Toto všetko toto nájdete na jednom mieste – v zážitkovom areáli sv. Hubert v Košeckom Podhradí. Či už idete z Považskej Bystrice, Ilavy, Dubnice alebo Trenčína, chvíľu fičíte po diaľnici a potom rýchlu jazdu vystrieda pomalšia cesta plná zákrut. Naľavo aj napravo stromy, voda, občas dedinka a zrazu ste tam! Akoby uprostred ničoho sa pred vami vynorí areál svätého Huberta.

Kto sem príde prvý raz, najskôr zostane bez slov. Útulná reštaurácia pod veľkým bralom, pred ňou jazero a pozdĺž plota žblnká potok. Naozaj ho počuť, jeho rytmu konkuruje iba reč vtákov. Ak postojíte dlhšie a budete mať šťastie, možno za plotom zbadáte prebehnúť srnku. Vtom si uvedomíte rozľahlosť areálu. Romantický chodníček okolo jazera, krásne vidieť, ako sa pod hladinou mihajú ryby. Veľkú drevenicu, v ktorej je bufet. Chatku. Altánky. A máte chuť ostať.

Patrón pre všetkých

Na mieste, kde sa dnes svätý Hubert nachádza, stáli voľakedy maštale a stajne. Ich majiteľ zamestnával mnoho ľudí z okolia, pracovali v lese pri ťažbe dreva a ostatných prácach, ktoré súvisia s lesným hospodárením. Dnešné jazierko bolo skôr močiarom, ale bolo tu. A počas druhej svetovej vojny sa v blízkom okolí, napríklad v jaskyni, ktorá sa nachádza ani nie pol kilometra od reštaurácie, ukrývali partizáni.

„Svätý Hubert je patrón poľovníkov a to, čo je dnes zážitkovým areálom s reštauráciou, mala byť pôvodne poľovnícka usadlosť, miesto na ich stretávanie a rôzne podujatia,“ hovorí prevádzkar sv. Huberta Milan Puček. „Je to naozaj čarokrásne miesto a som rád, že dnes je otvorené pre všetkých. Zamilovali si ho nielen poľovníci, ale každý, kto sem kedy vkročil. Či už sa zastavil na obed, mal tu rodinnú oslavu, objavil ho takpovediac náhodne počas cyklotúry alebo výjazdu na motorke, alebo sem išiel cielene, aby strávil s rodinou niekoľko hodín v prírode.“

Cyklisti sem prúdia zo všetkých svetových strán, pretože reštaurácia sa nachádza na obľúbenej a príjemnej trase, ktorá vedie cez Zliechov a Čičmany. „Je to aj trasa obľúbená motorkármi. Pre majiteľov týchto dvojkolesových dopravných prostriedkov sme atraktívni nielen tým, že u nás vedia doplniť tekutiny alebo sa najesť, ale aj preto, že svoj bicykel či motorku majú stále pod dohľadom. Máme veľké cykloparkovisko, čo dnes, zdá sa, zaváži,“ zamýšľa sa P. Puček. Návštevníkom odporúča ochutnať zverinový guláš, jelenie ragú, kančie rebierka a najmä grilovaného pstruha. „Je z nášho vlastného chovu rovnako ako zverina. V lete ho grilujeme v bufete pri jazere na pahrebe a  je to zážitok pre všetky zmysly,“ nadchýna sa prevádzkar.

Pre malých aj veľkých

Samozrejme, jedálny lístok je oveľa bohatší a svoje si v ňom nájdu aj vegetariáni alebo deti. Tie tu majú krásny a bezpečný výbeh, v podstate môžu stráviť celý deň v prírode. Môžu kŕmiť ryby v jazere alebo sa na ňom v sprievode dospelého člnkovať. Člnky sú nachystané, vesty tiež a nič sa za to neplatí.

Naozaj symbolická cena – 20 € – sa platí za prenájom jedného zo šiestich altánkov v areáli. Za to dostanete nielen prístrešok, ale aj gril, uhlie, respektíve drevo a všetko náradie potrebné na grilovanie. Pripravíte si vlastné jedlo, užijete si čas s priateľmi alebo rodinou a na konci za vás gril očistí niekto iní. Dobré, nie?!

A čo keby ste tu chceli stráviť viac času? „Samozrejme, dá sa. V chatke pri jazere vieme v letnej sezóne ubytovať šesť osôb a poviem vám, je to úplne iný pocit, keď ráno vstanete, vyzriete z okna alebo vyjdete na terasu a ako na dlani máte rybník, okolo seba iba ticho a lesy. Pre početnejšiu, povedzme 15-člennú partiu, zas máme hájenku, ktorá sa nachádza asi dva kilometre od reštaurácia a okrem ubytovania je v nej všetka výbava potrebná na grilovanie alebo varenie gulášu. Hoci je určite škoda neochutnať ten náš,“ pokračuje M. Puček.

Táto oblasť je mimoriadne bohatá na zver. Je tu nielen vysoká a diviaky, ale aj líšky a vďaka okolitým skalám vzácne jazvece. „Z každej strany k nám vedie cesta, ktorá je v lone matky prírody, zo všetkých strán počuť potok, všade zeleň, ticho, občas nejaké zviera. Neviem si predstaviť lepšie miesto, ak chcete cez víkend odísť z mesta,“ nepriamo pozýva do sv. Huberta jeho prevádzkar a my môžeme len súhlasiť. Je to balzam na dušu, nachádzajúci sa len pár kilometrov od rýchleho pulzu života.

Raster

Reštaurácia sv. Hubert, 01831 Veľké Košecké Podhradie

www.svatyhubert.sk, 0909 202 909