Nech je práca aj zábava! Všetci budú spokojnejší

V práci trávime väčšinu nášho času a kým sa zavedie trojdňový víkend, o ktorom sa aktuálne hovorí, práca bude bezkonkurenčne vyhrávať nad voľným časom a rodinným životom. Preto je fajn, ak sa aj v práci s kolegami môžeme cítiť skoro ako s rodinou, alebo ak má rodina šancu zapojiť sa do firemného života. Napríklad formou firemných eventov a teambuildingov. Ako fungujú, na čo sú dobré a v akých areáloch sú najideálnejšie, sme sa rozprávali s Ondrejom MICHALÍKOM z eventovej agentúry Teamspirit.

Čo všetko je teambuilding? Môže to byť aj stretnutie na grilovačke, alebo musí byť špeciálne organizovaný?

Teambuilding je v širšom zmysle slova akákoľvek činnosť zameraná na budovanie tímu, takže aj grilovačka alebo opekačka. Ide o to, aby ste na chvíľu zmenili prostredie, užili si zaujímavú aktivitu a popritom sa s kolegami lepšie spoznali. Vďaka teambuildingu sa naučíte efektívnejšie komunikovať. Napríklad, ak dve oddelenia či prevádzky vidia rovnakú vec z úplne inej strany, je pre nich ťažké nájsť kompromis. V takomto prípade je dobré ľudí nechať spolupracovať v zmiešaných tímoch, pri jednoduchej aktivite budú mať priestor pozrieť sa na veci inak.

Každá firma má tiež dôležitých obchodných partnerov, s ktorými chce budovať dobré vzťahy. Potešila by vás pozvánka na odbornú konferenciu vo wellness hoteli? Šli by ste na lyžovačku alebo splav? Vaši obchodní partneri rozmýšľajú podobne. Aj teambuilding s obchodnými partnermi má zmysel, lebo spoločne niečo zažijete a vybudujete si s nimi hlbší vzťah.

Povedzme, že máte vo firme dobré vzťahy, všetko klape, ste hrdí zamestnanec a radi by ste aj svojej rodine ukázali, kde pracujete. Ako to urobiť?

Ideálny je firemný event ako deň otvorených dverí alebo deň detí. Užijete si čas s rodinou a budujete lojalitu i značku firmy.

Aké výhody z teambuildingu majú zamestnanci a aké zamestnávatelia?

Zamestnanci majú možnosť vyskúšať si zaujímavú aktivitu, navzájom sa spoznať v neformálnom prostredí a uvidia sa v úplne iných rolách ako v práci. Zamestnávateľ získa lojálnejších a motivovanejších zamestnancov alebo obchodných partnerov. Vďaka prehĺbeniu vzťahov medzi ľuďmi je pravdepodobné, že budú aj lepšie spolupracovať, čo je pre firmu prínosom. Navyše náklady na teambuilding alebo firemný event sú odpočítateľnou daňovou položkou.

Môže byť teambuilding užitočný aj pre spoločnosti zamestnávajúce neveľký počet ľudí?

Budovanie tímu je dôležité pre každú spoločnosť. Dokonca aj väčšina živnostníkov chodí so svojimi kolegami po práci aspoň občas na futbal alebo pivo. Ako agentúra bežne robievame akcie pre tímy, ktoré majú šesť ľudí a viac. Pre malé spoločnosti môže byť obzvlášť zaujímavá účasť na firemných hrách. Stretnú sa tam tímy z viacerých firiem, užijú si všetky výhody, ktoré teambuilding prináša a navyše spoznajú aj podniky vo svojom okolí.

Čo by mal dobrý teambuilding obsahovať?

To, čo ľudia chcú – zaujímavý program, dobré jedlo, príjemné prostredie. Samozrejme, mal by mať stanovený zmysel a cieľ. Ak aktivity dobre naplánujeme a zrealizujeme, tak sa podarí zvýšiť lojalitu, zlepšiť komunikáciu či dôveru v tíme.

Je potrebné najať si na tieto služby agentúru?

Určite nie, ak vám vo firme všetko dobre klape a chcete ísť s kolegami po práci na biliard. Choďte, užite si to, agentúru určite nepotrebujete. Ak však plánujete niečo väčšie a nemáte s tým skúsenosti, dobrá agentúra vypracuje návrh, zabezpečí aktivity aj personál, rieši problémy s ďalšími dodávateľmi a vystaví faktúru, ktorú si viete dať do účtovníctva.

S akým rozpočtom treba počítať?

Túto otázku dávam klientom zvyčajne ja, aby som vedel nastaviť program primeraný ich potrebám a možnostiam. Bežne sa hýbeme okolo 25 € na osobu za poldenný program. Pre základnú predstavu si môžete pozrieť našu stránku www.teamspirit.sk.

Rozhoduje podľa vašich skúseností o úspechu teambuildingu alebo firemného eventu aj priestor, kde prebiehajú?

Lokalita a zázemie dobrého hotela či športového areálu sú veľkou výhodou. Poviete si, že športový deň môžete urobiť aj na zelenej lúke. Určite, ale musíte zabezpečiť parkovisko alebo autobus, aby tam ľudia vôbec prišli. Každá akcia vyžaduje nápoje a jedlo, potrebujete si niekam sadnúť, potrebujete elektrinu a toalety. A počasie sa tiež môže zmeniť… Keď si to všetko spočítate, tak vám vyjde, že jednoduchšie a aj lacnejšie je využiť služby hotela s primeraným zázemím alebo dobý zážitkový areál. Tam máte všetko pod jednou strechou.

Lucia Čibenková

Odborník na teambuilding a firemné eventy O. Michalík z agentúry Teamspirit hodnotí prevádzky zo skupiny Alexandra Complex

Alexandra Hotel**** Dvory 581, Púchov

 • Vysoká variabilita kongresových priestorov s kapacitou 280 osôb
 • Ubytovanie pre 147 osôb
 • Parkovisko
 • Ďalšie vybavenie vhodné na firemné aktivity: Bar Alex, bowling, reštaurácia, catering, wellness
 • Dobrý prístup z D1
 • Hodnotenie O. Michalíka: Úprimne ma prekvapilo, koľko miesta v Alexandra Hotel je. Vďaka vybavenosti aj dostupnosti je podľa mňa tento hotel ideálny na firemné konferencie a školenia od 50 do 250 osôb. Zároveň je tu možnosť organizovať menšie večierky a oslavy na bowlingu.

Alexandra Šport Hotel*** ul. 1. mája 899, Púchov

 • Kongresové priestory s kapacitou 106 osôb
 • Ubytovanie pre  osôb
 • Parkovisko
 • Ďalšie vybavenie vhodné na firemné aktivity: koliba (kapacita 50 osôb), reštaurácia (80 osôb), v bezprostrednej blízkosti sTC Aréna, wellness
 • Hodnotenie O. Michalíka: Šport Hotel má výborný pomer cena a kvalita. Dajú sa tu organizovať konferencie a školenia do 80 osôb, ale ja ho vidím najmä ako zázemie pre podujatia organizované v sTC.

Sport & Training Centre, Svätoplukova 1463, Púchov

 • Konferenčné priestory s kapacitou 100 osôb
 • Ubytovanie pre 94 osôb
 • Vonkajšie aj kryté multifunkčné ihriská, umelá tráva, kompletné zázemie (šatne, sprchy, bufet, letná terasa, regenerácia, wellness, fitness, rehabilitácia), reštaurácia
 • Veľké parkovisko
 • Hodnotenie O. Michalíka: Športové aktivity ako teambuilding, deň detí, a firemné hry do 200 osôb. Krásne by sa tu dali zorganizovať napríklad Púchovské Firemné Hry, kde by medzi sebou súťažilo povedzme 10 tímov z rôznych podnikov. Disciplíny by mohli byť napríklad futbal, volejbal, lukostreľba, lezenie. Priestor je na to priam ideálny.

sTC Aréna Púchov

 • Moderná multifunkčná hala
 • Zázemie až pre 6 tímov, fitness, bufet
 • Veľké parkovisko
 • Hodnotenie O. Michalíka: sTC a Sport & Training Centre sú z môjho pohľadu jeden komplex. Výhodou haly je možnosť organizovať aktivity aj v akomkoľvek počasí. Ocenil by som ju v daždi aj ak by veľmi pálilo slnko.

Zážitkový areál Hunty Fish, Lednické Rovne

 • Krásne prostredie s jazerom (člnkovanie, vodný bicykel, rybačka)
 • Veľký areál vhodný aj na táborenie a pikniky
 • Parkovisko
 • Reštaurácia s letnými terasami a vonkajším barom s kapacitou 100 osôb
 • Mini ZOO (kŕmenie zvierat)
 • Hodnotenie O. Michalíka: Dni detí a teambuilding od 10 do 200 osôb. Veľmi sa mi páči, že v areáli už sú aktivity ako člnkovanie, rybárčenie či kŕmenie zvieratiek. Stačí si ich objednať, prípadne doplniť ešte o šikovných animátorov a kreatívne dielne, či súťaže z našej ponuky.

Poľovný revír sv. Hubert, Košecké Podhradie

 • Areál v lone prírody s jazerom (člnkovane)
 • Reštaurácia s vychýreným jedlom a veľký vonkajší bufet (grilovanie, pečenie prasaťa)
 • Vonkajšie kryté sedenie
 • Hodnotenie O. Michalíka: Areál je podobný tomu v Lednických Rovniach kapacitou aj možnosťami. To, že je trochu ďalej od civilizácie, je podľa mňa veľká výhoda, ak chcete mať počas akcie absolútne súkromie.