Podiater nie je pediater

Hovorí sa, že keď v slove „láska“ štyri písmená vymeníte a jedno vynecháte, vznikne z toho „pivo“. Ale zamieňať si podiatra s pediatrom nie je zábava. Naopak, je to škoda! A vedeli ste, že jeho služby môžete využiť v Púchove?

Podiater a pediater majú spoločné to, že sú to medicínske špecializácie. No kým pediater sa stará o malých, teda o deti, podiater rieši malé aj veľké defekty na chodidle, ktoré môžu spôsobiť obrovské problémy. „Neverili by ste, ako so zvyškom tela súvisí chodidlo a  defekty na ňom. Skutočne aj zdanlivo malá drobnosť môže v konečnom dôsledku spôsobiť problémy s držaním tela, jeho hybnosťou, bolesti…“ hovorí BSc (HONS) Denisa Mertl MChS., jedináakreditovaná odborníčka na podiatriu na Slovensku. Študovala a praxovala vo Veľkej Británii, je členkou komory britských podiatrov a jej služby môžete využiť aj v rehabilitačnom centre MEDELLA v Púchove.

Keď nohy hovoria…

Táto odborníčka sa vám pozrie na chodidlá a môže vás zaskočiť konštatovaním: „Sukňa sa vám vždy točí doľava a padá vám pravé ramienko podprsenky…“ A vám sa chce vykríknuť: „Áno, presne! Odkiaľ to viete?! Veď som u vás v ordinácii iba pár minút?!“ Nuž, naozaj to vie! „Venujem sa podiatrii a biomechanike ľudského tela, pretože ma fascinujú. Chodidlá a spôsob chôdze o človeku mnoho prezradia. Nevadí, že ľudia si podiatriu mýlia s pediatriou, pre mňa je dôležité, že viem pomôcť deťom aj dospelým, športovcom aj starším ľuďom, aby zbytočne netrpeli,“ pokračuje D. Mertl, inak rodená Púchovčanka…

Výpočet problémov, kedy je podiater užitočný, je naozaj dlhý a fascinujúci. Jeho služby sa oplatí vyhľadať pri bolestiach chodidla (klenby, päty), pri bolestiach kolenných a bedrových kĺbov, keď máte vbočený palec,  deformácie prstov na nohách, keď vás často bolieva chrbtica a chronicky trpíte v dôsledku vysunutej platničky. Pomôže aj s urologickými problémami – častým nutkaním na močenie a s častými infektmi močových ciest, s bolesťami hlavy a s migrénami, s pískaním v ušiach / Tinitus, s rozdielnou dĺžkou končatín, s diabetickým chodidlom, pri fyzických preťaženiach aktívnych a pasívnych športovcov aj pri pooperačných stavoch pohybového aparátu.

Ako to robí?

„Nie sú to žiadne hókusy pókusy, ani zázraky. Biomechanické vyšetrenie kĺbov a svalov chodila a následne celej dolnej končatiny v kombinácii s analýzou chôdze umožňuje identifikovať príčinu problému. A keď už vieme, čo odstrániť, potom vieme aj ako,“ usmieva sa D. Mertl nad naším začudovaním, čo všetko dokáže. „Zvyčajne pomôže funkčná ortopedická vložka vyrobená na mieru a vhodne nastavená fyzioterapia. Výsledky sa prejavia v priebehu niekoľkých týždňov.“

Počas vyšetrenia ju okrem chodidiel a toho, ako chodíte či ako držíte telo, zaujímajú aj vaše topánky. Nie nové a krásne, ale také, ktoré nosíte bežne. U detí veľa „povedia“ papuče, u športovcov zas pár športovej obuvi – tenisky, kopačky, korčule… Nevadí, že sú už obnosené, okopané a nevoňajú práve lákavo. „Hanba nie je na mieste, tieto veci počas vyšetrenia vôbec nevnímam, som podiater, zaoberám sa chodidlom a biomechanikou tela, vnímam fakty, nie nejaké vône alebo odraté špice topánok,“ upokojuje D. Mertl. „Na základe vyšetrenia navrhnem vhodnú fyzioterapiu, je dôležité, aby ju robil naozaj dobrý fyzioterapeut. Takých som našla v rehabilitačnom centre Medella, aj preto som svoje služby z Bratislavy rozšírila aj do Púchova.“

V meste je aj výdajňa funkčných ortopedických vložiek do topánok, ktoré sú špeciálne dizajnované tak, aby poskytli absolútne možnú, anatomicky efektívnu pozíciu chodidla a umožnili svalom a kostiam v chodidle správne rozloženie. Vložky zmierňujú bolesť svalov a kĺbov vznikajúcich ako dôsledok problémov základne, ktorá drží telo vo vzpriamenej polohe – teda chodidiel. „Podiatrii sa venujem už roky, ale vždy ma na duši pohladí spokojný úsmev pacienta, ktorému sa po mesiacoch či dokonca rokoch bolesti, rôznych vyšetrení a márnych procedúr, konečne uľavilo,“ uzatvára D. Mertl.

-LČ-

Raster

Viac o službách podiatra nájdete na www.medella.skwww.fabebook/medella/Puchov.com. Pýtať sa môžete na adrese Medella, Svätoplukova 1463, Púchov, na čísle 0907 845 129 alebo mailom na rehabilitacia@medella.sk.