Nová výhodná služba pre deti z MŠ Športovček
Môže byť pohyb zábavou a zároveň prevenciou porúch pohybového aparátu? Určite! Práve na tom je založená nová služba pre deti v súkromnej materskej škole Športovček v Púchove. Fyziatrička a fyzioterapeutky z rehabilitačného centra Medella pravidelne organizujú pre deti cvičenia, ktoré sú pre drobcov hlavne zábavou, no odborníčky pritom odhaľujú možné problémy a zároveň nastavujú vhodnú terapiu.

O tom, ako sa bude vyvíjať pohybový aparát človeka, rozhoduje mnoho faktorov. Už v ranom veku je to napríklad obuv, spôsob sedenia, výška a tvrdosť lôžka, pohyb… Práve v tomto období sa dá veľa pokaziť, no aj naopak, upraviť vývin správnym smerom. Práve preto prišli v rehabilitačnom centre Medella s nápadom organizovať pre deti v škôlke pohybové aktivity na aktiváciu pohybového ústrojenstva a svalov. „Projekt sme najskôr predstavili rodičom a som rada, že sa im zapáčil. Zdravotné cvičenia detí pod vedením lekára a fyzioterapeutov prebiehajú v rámci výchovno-vzdelávacej činnosti raz za dva týždne a deti sa na ne vždy tešia. Je to nová služba, ktorú však zriaďovateľ nespoplatňuje, ale chápe ju ako bonus ku školnému,“ povedala riaditeľka SMŠ Športovček Andrea Poláčková.

Smiech a šantenie
My sme sa chceli presvedčiť na vlastné oči. A tak sme boli svedkami, ako do telocvične v SMŠ Športovček vošli najskôr najmladšie deti z triedy Žabiek. Na to, že majú super telocvičňu a oddychovú miestnosť, sú už zvyknuté, ale potešila ich zábavná dráha, ktorú tam pre ne prichystali fyzitrička MUDr. Ivana Húšťová v spolupráci s fyzioterapeutkami Mgr. Luciou Madejskou a Bc. Kristínou Kováčikovou. „Naším cieľom bolo, aby to deti nebrali ako vyšetrenie, kontrolu, ale, aby mali pocit, že sa hráme, čo sa nám, myslím, podarilo. Dráha bola postavená z nestabilných plošín rôznej výšky a tvarou, z valcov, rôznych prekážok, masážnych pomôcok, lôpt a vo finále ´za odmenu´ prechádzali tunelom. Zamerali sme sa hlavne na správne držanie tela, postavenie chodidiel, stabilitu a schopnosť sústrediť sa. Všetkým sa to veľmi páčilo a zapojili sa aj takí, ktorí na nás zo začiatku len ostýchavo pozerali z lavičky,“ povedala lekárka z Medella.
Deti rýchlo pochopili, čo majú robiť, jednu pomôcku preliezť, druhú podliezť, po ďalších kráčať, udržať rovnováhu, chytiť hodenú lpotičku… Usmievali sa, samozrejme, nielen preto, že keď bolo treba, hneď sa našiel pár rúk, ktoré pomohli. Po pol hodine Žabky vystriedali Lienky a nakoniec prišiel rad na Mravce.

Čo zistili?
„U najmenších detičiek je príliš skoro robiť diagnostické závery, je komplikovanejšie udržať ich v koncentrácii a želanej spolupráci, aj keď detičky zo SMŠ Športovček sú veľmi šikovné. Všímali sme si hlavne ich pohybovú zdatnosť, postoj, chôdzu, v pár prípadoch sme si všimli aj lokálnu hypermobilitu. A na tieto najčastejšie problémy, ktoré neskôr vedú k zdravotným problémom, sa budeme snažiť zamerať aj v budúcnosti,“ povedala MUDr. Ivana Húšťová.
Správny vývoj treba podľa nej sledovať hneď od narodenia a každú, aj len najmenšiu patológiu, treba riešiť čo najskôr. Niekedy sa stane, že pri pracovnej vyťaženosti sa na niektoré detaily pri preventívnej prehliadke pozabudne, rodič sa uspokojí, že je všetko v poriadku a prihlási dieťa na športový krúžok, kde sú neraz prehnané nároky a nie je venovaný adekvátny čas strečingu, regenerácii a rehabilitácii. To vedie k tomu, že sa o pár rokov objavia zdravotné komplikácie a dieťa sa musí vzdať toho, čo ho teší, napĺňa a čomu venovalo nemálo času a energie. „Podľa môjho názoru žiadny rodič dieťaťu neublíži, keď sa pred rozhodnutím, že ho prihlási na nejaký šport, poradí s odborníkom – fyziatrom alebo fyzioterapeutom. Je lepšie žiť s pocitom, že sme niekde v rámci prevencie prišli ‚zbytočne‘, ako si vyčítať, že sme prišli neskoro. Vieme rodičov edukovať, čo si treba na dieťati všímať, ukázať im pár jednoduchých cvikov, ktoré v rámci hry môžu s deťmi cvičiť,“ vysvetlila lekárka z Medella.
LČ