7 tipov, ako dodržať novoročné predsavzatia

Dali ste si so štartom roka nejaké záväzky? Že budete viac cvičiť, lepšie jesť, viac spať, venovať sa rodine… Nový začiatok je zvyčajne príležitosťou zmeniť v živote pár vecí. Problém s novoročnými predsavzatiami je však v tom, že ich dodržíme iba pár dní, nanajvýš týždňov. Ako zaknihovať úspech? Tu je niekoľko overených tipov.

1 Motivácia

Hnacím motorom každého rozhodnutia či predsavzatia, je motív. Keď vieme, prečo niečo chceme, prečo sa pre to rozhodujeme, lepšie sa nám v dodržaní rozhodnutia zotrvá v krízových obdobiach. Také určite nastane, s tým treba rátať. Ak teda chcete tráviť viac času s rodinou, mali by ste mať jasno, či je to kvôli tomu, že vám častú absenciu doma vyčíta partner / partnerka, alebo preto, že je to váš pocit, vaše presvedčenie. Výskumy v sociálnej psychológii opakovane potvrdzujú, že jednotlivcom sa podstatne úspešnejšie darí dosiahnuť tie ciele, ktoré si stanovili sami z vlastného presvedčenia a horšie tie, ktoré si stanovili, lebo si to želalo ich okolie.

2 Reálny cieľ

Ďalšou podmienkou úspechu je stanoviť si naozaj reálny cieľ. V prípade predsavzatí platí, že menej je viac. Veď je číry nezmysel chcieť za 12 mesiacov schudnúť povedzme šesť konfekčných veľkostí. Ale také kilo každý mesiac, to sa dá. Prvé mesiace to možno pôjde aj rýchlejšie, ale nevystavíte sa frustrácii, keď sa ubúdanie hmotnosti spomalí, alebo na niekoľko týždňov úplne zastaví. Pretože sa to stane.

3 Plán

Len čo viete, čo chcete a prečo to chcete, treba si urobiť plán. Ideálne písomne. Jednak vtedy nad svojím cieľom a cestou k nemu viac rozmýšľate a jednak pri písaní jednotlivých krokov si svoj záväzok viac zvnútorňujete.

V prípade predsavzatia, že chcete tráviť viac času s rodinou, si už dnes naplánujte spoločné aktivity povedzme na každý druhý víkend. Naše hotely v Liptovskom Jáne (Alexandra Wellness Hotel a Hotel Avena) sú ako stvorené na aktívne i oddychové rodinné víkendy. A v sTC Aréne, v Alexandra Šport Hoteli a v ďalších prevádzkach Alexandra Coplexu je vždy nejaká akcia atraktívna aj pre rodiny.

Ak ste si predsavzali schudnúť alebo aspoň nepribrať, potrebujete si naplánovať minimálne tri športové aktivity do týždňa. Chôdza je super a nič nestojí, no zároveň nestačí. Takže ju doplňte napríklad dvoma cvičeniami vo fitku v sTC

4 Odmena

Ak ste si stanovili malé ciele a darí sa vám ich dodržiavať, pokojne sa odmeňte. Napríklad sa v duchu pochváľte. Alebo aj nahlas pred zrkadlom. Je fajn, ak viete do svojho plánu zapojiť aj ďalšiu osobu a ak vás za jeho plnenie pochváli ona, je to dvojnásobná radosť.

Dovolené sú aj hmotné odmeny, drobnosť ako slávnostná večera v HuntyFish, nová bedmintonová raketa, topánky alebo voňavá aróma masáž v rehabilitačnom centre Medella.

5 Jedno zlyhanie nie je konečná

Častým dôvodom, prečo nejaké predsavzatie nedodržíme, je to, že keď ho raz porušíme, všetko vzdáme. Týždeň sme neboli cvičiť, lebo nás prikvačila choroba a navyše sme sa cez víkend nehorázne prejedli na rodinnej oslave, takže máme pocit, že pokračovať v diéte a cvičení je márne. Omyl! Výčitky svedomia treba umlčať tým, že budeme vo svojom predsavzatí pokračovať. Jedna vyfajčená cigareta predsa nemôže vygumovať všetky predchádzajúce dni bez dymu.

6 Dobíjajte si baterky

Plnenie každého predsavzatia vyžaduje energiu. Preto už pri zrode predsavzatia myslite na to, že to bude chcieť istú úpravu životosprávy tak, aby ste mali aj dosť oddychu. Zlyhania a relapsy nastávajú práve vo chvíľach, keď sme unavení, vystresovaní, nervózni. Príležitosti na pravidelný aj nepravidelný relax každého druhu (aktívny, pasívny) ponúka Sport & Training Centrum Púchov, rehabilitačné a rekondičné centrum Medella, naše reštaurácie a zážitkové areály sv.Hubert, HuntyFish, Európa, Karptia, už spomínané hotely v Liptovskom Jáne a určite nevynechajte z plánu horskú chatu Orešnica, ideálnu základňu na rôzne druhy turistiky a outdoorových športových aktivít.

7 Na dátume nezáleží

Dať si zmysluplné predsavzatie má zmysel kedykoľvek v priebehu roka. Netreba na to dátum v kalendári začínajúci jednotkou, dokonca na to netreba ani začiatok mesiaca či týždňa. Ak niečo chceme, nie je dôvod čakať. Začnime hneď!

Lucia Čibenková

Citát

Výčitky svedomia treba umlčať tým, že budeme vo svojom predsavzatí pokračovať.