Život bez bolesti by nemal byť luxus

Nikto nemá rád bolesť. Obmedzuje. Znervózňuje. Znižuje kvalitu života. Ale akého odborníka vyhľadať, keď bolí telo? Chirurga, neurológa, ortopéda, fyzioterapeuta?

Bolesť je varovný signál, že s telom nie je niečo v poriadku. Keď ho však umlčíme tabletkou, urobíme si medvediu službu. Síce sa nám (dočasne) uľaví, no zároveň sme vypli „zvuk“ upozornenia, že niečo je poškodené, vyžaduje si pozornosť, nápravu, špeciálne zaobchádzanie… Takto „ohluchnutí“ postihnutú časť tela ďalej namáhame, čím situáciu zhoršujeme a riskujeme vážne poškodenie štruktúry pohybového systému.

Pri bolesti nôh, rúk, chrbta, krku či po úraze väčšinu z nás napadne, že treba ísť na chirurgiu alebo ortopédiu. No existuje ešte niekoľko ďalších expertov na pohybový aparát a problémy s ním spojené. Napríklad rehabilitační lekári a fyzioterapeuti.

Za kým ísť?

Bez úrazového chirurga sa nezaobídeme, keď potrebujeme sadru alebo zoperovať zlomeninu. Problémami s pohybovým aparátom sa zaoberá aj ortopédia. Takže ak sme sa aktuálne nezranili, ale bolí nás lakeť, päta, tŕpnu nám prsty alebo nás seklo v chrbte, mali by sme mali ísť k nemu, nie? „Pokiaľ nie sú problémy spôsobené akútnym úrazom alebo si nevyžadujú operačnú liečbu a sú skôr chronického charakteru, ja by som odporúčala najskôr fyziatra,“ hovorí MUDr. Ivana Húšťová z púchovského rehabilitačného centra MEDELLA. „Pohybový aparát podrobne vyšetrí a na základe toho vie posúdiť, či pacientovi pomôže rehabilitačná liečba, alebo potrebuje neurológa, prípadne ortopéda.“ 

Až keď sa ukáže, že rehabilitácia nemá želaný efekt – bolesť a ťažkosti pretrvávajú, je čas navštíviť iného špecialistu, ktorý odporučí ďalší postup a terapiu.

Fyzioterapeut nie je masér

Fyzioterapia je v našich končinách pomerne mladá disciplína, preto asi nie je prekvapujúce, že bežný človek nevie, čo si má pod fyzioterapiou predstaviť. Žeby masáže? Nie…

Fyzioterapeut nie je masér. Je to vysokoškolsky vzdelaný zdravotnícky pracovník, ktorého poslaním je prinavrátiť ľuďom zdravie, vrátiť ich k plnohodnotnému životu a práci. Pomáha riešiť problémy s pohybovým aparátom, ktoré vznikli ako dôsledok životného štýlu – športovania, nešportovania, sedenia, jednostranného preťaženia, zápalom, operáciou, úrazom…

Od maséra sa fyzioterapeut líši aj tým, že okrem úľavy od akútnej bolesti dokáže zistiť príčinu jej vzniku a v spolupráci s uboleným človekom ju natrvalo odstrániť. Neordinuje však lieky či  utišujúce prostriedky, ale správnu terapiu – zvyčajne kombináciu vhodných dotykov, pohybov a aplikáciu prístrojov určených na regeneráciu a obnovu tkanív. Navyše každého naučí niečo výnimočné – rozumieť reči svojho tela.

„Na základe vyšetrenia volíme terapiu podľa aktuálneho stavu človeka a vždy ju prispôsobujeme tomu, ako sa stav mení. Našou prednosťou je, že prihliadame na potreby pacienta a riešime to, čo aktuálne potrebuje. Cieľom je dosiahnuť čo najideálnejšie fungovanie celého pohybového aparátu, nielen bolestivej časti, ale snažíme sa pátrať po príčine, odkiaľ bolesť pramení,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr. Lucia Madejska z púchovského rehabilitačného centra MEDELLA.

A máme ešte jednu dobrá správu: Kto chce do MEDELLA ísť, aby mu konečne uľavili od bolesti, nepotrebuje výmenný lístok od všeobecného lekára alebo špecialistu. Stačí prísť a nechať bolesť odísť!

Ako vyzerá prvá návšteva

Čakárne pred ambulanciami terapeutov v rehabilitačnom centre MEDELLA nie sú plné. Ľudí sem chodí dosť, ale všetko je zorganizované tak, aby sa šetrilo ich vzácnym časom a aby nemusela trpieť ich dôstojnosť tým, že hodiny čakajú, kým sa ich niekto ujme. Veď to poznáte…

Kto chce pomôcť svojmu telu, vopred sa objedná a v dohodnutom čase sa mu fyzioterapeut naozaj a naplno venuje. Prvá návšteva u tohto odborníka trvá takmer hodinu. To má človek dosť času vysvetliť, čo ho trápi. Fyzioterapeut sa pritom nevenuje len bolestivej časti, ale snaží sa odhaliť, odkiaľ bolesť pramení, pretože bolesť môže byť vyvolaná v jednej časti tela a prejaviť sa v inej. Za základe všetkých zistení naordinuje fyzioterapeut terapiu (pohybovú, prípadne fyzikálnu), ktorá človeku sadne ako uliata. Je iba pre neho a jeho problém, lebo každý je jedinečný, rovnako ako jeho bolesť. Samozrejme, čím skôr s problém príde, tým ľahšie sa ho zbaví.

Lucia Čibenková

Citát

Fyzioterapia pochádza z gréckeho fysis – prírodná sila a therapeiá – liečenie.